Προετοιμασία για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση – Εγγραφή

Home / Προετοιμασία για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση – Εγγραφή - 23/03/2020 , by viki

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητοί γονείς,

Καθώς η χώρα μας βιώνει μια ιδιάζουσα και πρωτόγνωρη κατάσταση, οι παρούσες συνθήκες δεν μας επιτρέπουν να βρισκόμαστε, μαθητές και εκπαιδευτικοί, στις συνηθισμένες θέσεις μας, μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας μας. Προκειμένου τα παιδιά να διατηρήσουν την επικοινωνία και την αλληλεπίδραση με την σχολική διαδικασία και τους εκπαιδευτικούς ως τη στιγμή της επιστροφής μας στο σχολείο ,το Υπουργείο Παιδείας, με εγκύκλιο του, μας καλεί, μαθητές και εκπαιδευτικούς, με την πολύτιμη βοήθεια των γονέων, να συνεχίσουμε να οδεύουμε στο δρόμο της γνώσης, από ένα άλλο μονοπάτι αυτή τη φορά. Μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) και με απαραίτητη την εγγραφή των μαθητών στην πλατφόρμα του, οι εκπαιδευτικοί θα έχουν τη δυνατότητα να παρέχουν στους μαθητές πληροφορίες, ιδέες, υλικό προς μελέτη και να επικοινωνούν μαζί τους ώστε ο πολύτιμος αυτός χρόνος παραμονής μας μέσα στο σπίτι να αξιοποιείται δημιουργικά, προς όφελος του μαθητή.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία κι αναμένουμε τη γρήγορη επιστροφή μας στη βάση μας.

Στο σύνδεσμο αυτό μπορείτε να βρείτε όλες τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για την εγγραφή των μαθητών στο ΠΣΔ.