Το σχολείο μας ανέλαβε στις 18/5/2018 δράση καθαρισμού στην παραλία του Καλαφάτη, μια δράση ευαισθητοποίησης και ενεργού συμμετοχής των μαθητών/τριών ως σημερινοί εκπαιδευόμενοι μαθητές, αυριανοί ενεργοί πολίτες.

Οι μαθητές συνέλεξαν τεμάχια απορριμμάτων, από τα πιο μικρά κομμάτια πλαστικού μέχρι αποτσίγαρα τα οποία αποτελούν με διαφορά το πολυπληθέστερο απόρριμμα στις ακτές για ακόμη μια χρονιά, ενώ κυρίαρχα στην πρώτη δεκάδα είναι τα πλαστικά που σχετίζονται με δραστηριότητες αναψυχής στην παράκτια ζώνη και έχουν μεγάλο χρόνο παραμονής.

Οι μαθητές επιβραβεύτηκαν γι’αυτή τους την προσπάθεια με ένα υγιεινό κολατσιό (τοστ & χυμός) από τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου της παραλίας!

«Ό,τι μαθαίνεται και υιοθετείται κατά την παιδική μας ηλικία, μας ακολουθεί παντοτινά».

Μην πετάς τη θάλασσα στα σκουπίδια!