Το Let’s Do It Greece αποτελεί τη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας! Οργανώνεται αποκλειστικά από εθελοντές – ως επί το πλείστον νέα παιδιά – που αγάπησαν τον εθελοντισμό μέσα από το σχολείο.

Την προηγούμενη εβδομάδα στα πλαίσια του προγράμματος ‘Let’s do it Greece‘ που προωθεί την αναμόρφωση διάφορων εξωτερικών χώρων, οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να αναμορφώσουν τον προαύλιο χώρο μέσα από διάφορες δραστηριότητες. Με τη βοήθεια και την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, οι μαθητές φύτεψαν λουλούδια στα παρτέρια, έβαψαν τα παγκάκια και κάποια εξωτερικά σκαλιά, σχεδίασαν και ζωγράφισαν κάποια παιχνίδια στο προαύλιο και μερικές ζωγραφιές σε τοίχους του σχολείου κι έφτιαξαν τη δική τους οικολογική τσάντα.

Η αναμόρφωση έγινε δεκτή με μεγάλο ενθουσιασμό από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς και ήταν κάτι που απόλαυσαν όλοι, δίνοντας υπόσχεση πως θα συνεχιστεί η προσπάθεια και στο μέλλον.

Let’s do it GREECE: Γίνε η αλλαγή που περιμένεις!