Στην περιοχή Άγιος Λάζαρος είναι εγκατεστημένη και λειτουργεί μια σύγχρονη τυροκομική μονάδα με την επωνυμία «Mykonos Farmers».

Αποφασίσαμε λοιπόν να επισκεφτούμε τη μονάδα καθώς επισκέψεις όπως αυτή εντάσσονται στην προσπάθεια του σχολείου για ανάπτυξη της βιωματικής μάθησης, δηλαδή μιας κατάστασης όπου αναδεικνύεται ο σημαντικός ρόλος που διαδραματίζει η εμπειρία στη διαδικασία της μάθησης, καθώς και οι δεσμοί μεταξύ της σχολικής τάξης, της καθημερινής ζωής των μαθητών και της κοινωνικής πραγματικότητας.

Έτσι λοιπόν, την Παρασκευή 25 Μαΐου φτάσαμε στο τυροκομείο όπου μας υποδέχθηκε ένθερμα ο κ.Γιώργος Συριανός ο οποίος έλυσε όλες μας τις απορίες μέσα από τη συνέντευξη που πήραμε από αυτόν. Αφού μας μίλησε για τα είδη τυριών που παράγει η μονάδα (ξινότυρο, κοπανιστή, βραστό κλπ.), μας έδειξε τα στάδια παρασκευής τους και στο τέλος γίναμε για λίγο γευσιγνώστες και δοκιμάσαμε το φημισμένο ξινότυρο Μυκόνου. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον κ.Γιώργο γι’αυτή τη μοναδική εμπειρία!

Οι μαθητές του Γ2 & Δ2

Επίσκεψη στο τυροκομείο!