Η μητέρα είναι το πιο σημαντικό πρόσωπο στη ζωή ενός παιδιού:  μοναδική και αναντικατάστατη. Μάνα, Μητέρα Μαμά,  λέξεις γεμάτες αγάπη, γλυκύτητα και τρυφερότητα για το πιο γλυκό πλάσμα του κόσμου, για την πιο σημαντική ύπαρξη στη ζωή κάθε ανθρώπου.

Κάθε χρόνο, κάθε δεύτερη Κυριακή του Μαΐου γιορτάζεται  η Γιορτή της Μητέρας. Έτσι και φέτος, στις 13 Μαΐου οι μαθητές του σχολείου μας θέλοντας να εκφράσουν την αγάπη τους για τη μανούλα τους έφτιαξαν όμορφα δωράκια για να τα χαρίσουν στις μανούλες την ημέρα της γιορτής… καρτούλες με ευχές, βραχιολάκια με υγρό γυαλί και πολλά άλλα…

Παρακάτω -εκτός των άλλων φωτογραφιών- παραθέτουμε και σπάνιο φωτογραφικό υλικό από ποιήματα για τη γιορτή της μητέρας που βρήκαμε στο αρχείο του σχολείου μας και γράφτηκαν από τις μαμάδες μας ή και τις γιαγιάδες μας για να τιμήσουν τη γιορτή της μητέρας το σχολικό έτος 1960-1961!!!

Χρόνια πολλά μαμά! ❤️