Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος έγινε  στις 5 Οκτωβρίου 2015 με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στα πλαίσια της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας έγιναν αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, χορός, αθλήματα κλπ. ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών. Επίσης έγιναν προβολές ταινιών συναφούς θεματολογίας και διαδραστική συζήτηση-αναστοχασμός.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τους Ολυμπιακούς και παραολυμπιακούς αγώνες, την προετοιμασία, τις προπονήσεις και συζήτησαν με τους δασκάλους τους  για τις προσπάθειες, τον ανταγωνισμό, τις αγωνίες, τις επιτυχίες, τις χαρές και τις λύπες αλλά και την κοινωνική διάσταση, τη φιλοσοφία και τη δυναμική του Σχολικού Αθλητισμού.

5 Οκτωβρίου 2015. Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού